قرنطینه کبوترهای جدید

قرنطینه کبوتر | نوین کبوتر

کبوترهای تازه خریداری شده یا کبوترهای غریبی که می‌گیرید، ممکن است علی رغم سلامتی ظاهری، کانون عوامل بیماری زای مسری یا انگلی باشند و بتوانند آلودگی خود را به تمام کبوترهای سالم شما یا کبوترهای غیر مقاوم شما منتقل کنند.

بنابراین اگر بلافاصله کبوترهای تازه وارد را وارد گله‌ی کبوترهای خود کنید، ممکن است تمام یا تعدادی از کبوترهای شما آلوده شوند.

برای پیشگیری از وارد شدن کانون‌های آلودگی به گله خود، کبوترهای جدید را باید به مدت ۱۵ روز در قفسی جداگانه و دور از کبوترهای خود نگه دارید تا اگر دچار بیماری خاصی هستند، در طول مدت قرنطینه، علایم بیمار بودن را نشان دهند و شما از انداختن آنها در گله خودتان، اجتناب کنید.

حال اگر کبوتر جدید علایم بیماری را ظرف ۱۵ روز نشان نداد، شما می‌توانید با فرض قوی سالم بودن، کبوتر یا کبوترهای جدید را وارد گله خود کنید.

شمار اندکی از عوامل بیماری زا ممکن است ضمن موجود بودن در بدن یک کبوتر به ظاهر سالم، تا مدت‌ها باعث بروز هیچ گونه علایم ظاهری قابل تشخیص نشوند.

در مورد این گونه عوامل، اگر شما بخواهید از وجود یا عدم وجود کانون آلودگی در آنها مطلع شوید، هیچ راهی وجود ندارد، جز آن که مدفوع و خون چنان کبوترها توسط یک کلینیک دامپزشکی مجهز و معتبر مورد آزمایش قرار گیرد تا شما بتوانید با اطمینان کامل، کبوترهای آلوده را ذبح کنید یا به فروشنده مرجوع کنید؛ یا در صورت سالم تشخیص داده شدن، آنها را با خیال راحت وارد گله خود کنید.

حال اگر شما بخواهید تا این حد احتیاط را رعایت کنید، اولاً همین آزمایشات بایست ماهیانه یکبار برای تمام کبوترهای خودتان نیز انجام شود، زیرا بین آنها نیز ممکن است علی رغم سلامت و شادابی ظاهری، نوعی کانون آلودگی مسری یا انگلی وجود داشته باشند.

ثانياً اگر فقط بخواهید مدفوع و خون کبوترهای تازه وارد را مورد آزمایش قرار دهید، این کار، بسیار وقت گیر و هزینه بردار است.

ثالثاً، اگر شما یک کبوتردار حرفه‌ای باشید، ممکن است هر روز یا چند روز یک بار، بخواهید یک یا چند کبوتر تازه خریداری شده یا غریب گرفته شده را به گله خود وارد کنید و اگر قرار باشد مدفوع و خون تک تک آن‌ها را مورد آزمایش قرار دهید، عملاً وقت و پول مورد نیاز برای رعایت این گونه احتياط بهداشتی، ممکن است از حوصله و قابلیت تحمل شما خارج باشد.

رابعاً، شما ضمن پرواز دادن کبوترهای خود، تا زمانی که بر می‌گردند، هیچ خبری از آن‌ها ندارید و نمی‌دانید که آیا ممکن است با کبوترهای غریب در جایی نشسته باشند و احتمالاً در معرض آلودگی با کبوترهای احتمالاً بیمار قرار گرفته باشند یا نه.

بنا به دلایل فوق، احتمال سرایت یک بیماری از دیگر کبوتران به کبوترهای خودتان را باید به رعایت مقررات اكيد قرنطینه کردن کبوترهای تازه خریداری شده یا کبوترهای غريب گرفته شده به مدت ۱۵ روز، محدود کنید.

اما باید بدانید که برای حفظ سلامتی گله کبوتران خود، رعایت ۱۵ روز قرنطینه کردن کبوترهای تازه وارد را باید کاملاً جدی بگیرید.

در غیر این صورت باید انتظار داشته باشید که هر آینه، گله کبوترهای شما در معرض یک بیماری مسری قرار گیرد که گاه ممکن است ظرف مدت کوتاهی گله‌‌ی شما را کلاً نابود کند یا تعدادی از کبوترهای غیر مقاوم شما بیمار شوند و شما مجبور شوید آنها را سریع کشتار کنید یا مقادیری وقت و پول خود را صرف مداوای آن‌ها کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *