نکاتی در رابطه با خرید کبوتر

خرید کبوتر | نوین کبوتر

پس از خریدن کبوتر یا کبوترهای جدید یا گرفتن کبوترهای غریب، باید قبل از انداختن آن‌ها در گله از سلامتی کامل آن‌‌ها اطمینان حاصل نمود.

به همین منظور، کبوترهای تازه وارد را باید به مدت 15 روز از کبوترهای گله خود جدا نگه دارید و در قفسی جداگانه قرنطینه کنید.

کبوترهای جدید، باید تجربه‌ی کافی در تشخیص سلامتی آن‌‎ها داشته باشید و تحت هيچ شرايط، حتی به صورت رایگان، یک کبوتر مریض را با خود به خانه نیاورید.

زیرا ممکن است همان یک کبوتر، کانون نوعی آلودگی باشد که در مدتی کوتاه تمام یا تعدادی از کبوترهای شما را نابود یا بیمار کند.

قبل از انتخاب یک کبوتر برای خرید، معاوضه و غیره باید با دقت به آن نگاه کنید و هر گونه رفتار غیر عادی یا حالات عصبی یا ژولیدگی پرها را مورد توجه قرار دهید.

وضعیت ظاهری کبوترها از لحاظ آراستگی و تمییزی پرها، کسالت و میزان توجه آن‌ها به محرک‌های محیطی، نشانه‌های خوبی برای تشخیص سلامتی یا بیماری در کبوترها است.

در هنگام بررسی وضیعت سلامتی کبوترها، به شرایط تنفسی آن‌ها توجه کنید. اگر کبوتر سخت تنفس می کند، احتمالاً به یک بیماری تنفسی (غالباً آسم) دچار است.

هم چنین یک بیماری قارچی مزمن به نام «آسپرژیلوز» ممکن است عامل اشکالات تنفسی در کبوترها و سایر طیور باشد که درمان آن دشوار است.

هم چنین ممکن است زمانی این تشخیص صورت گیرد که کبوتر با کبوترهای تازه وارد، مدت ها به چنان عفونت مبتلا بوده و مدت‌ها به عنوان کانون آلودگی در گله شما حضور داشته و احتمالاً تمام یا شماری از افراد گله شما را نیز مبتلا کرده باشند.

به هرحال، اگر یک کبوتردار میل ندارد گله‌اش در خطر نابودی قرار گیرد یا دچار زحمات و هزینه‌های درمان کبوترهای بیمار شود، چاره‌ای ندارد جز آن که مسائل بهداشتی و قواعد خرید یا وارد کردن کبوترهای جدید به گله را به خوبی و در نهایت آگاهی و دقت رعایت کند.

بسته بودن کامل یا نسبی سوراخ‌های بینی یک کبوتر که ممکن است در اثر یک بیماری عفونی یا علل دیگری مثل جمع شدن مواد غذایی و غیره در آن باشد، علت دیگری برای تنفس دشوار کبوتر است.

در هر صورت، اگر کبوتر جدید، به هر دلیل دچار تنگی نفس با دشواری تنفس باشد، باید از خرید و وارد کردن آن به گله کبوتران سالم خودداری شود. 

تورم اطراف چشم‌ها، تورم مفاصل، خروج مایعات از بینی و هرگونه علایم ظاهری نامطلوب دیگر، نشانه‌های بیمار بودن کبوتر است که باید به آن‌ها توجه شود.

تمام پرندگان در ناحیه زیر گردن «سینه»، یک استخوان برجسته و کاملاً مشخص دارند که دو طرف آن عضلات سینه قرار گرفته‌اند.

چنانچه در هنگام لمس عضلات سینه‌ای یک کبوتر، متوجه شل بودن یا تحلیل رفته بودن این عضلات شدید، باید به یک نارسایی گوارشی یا بیماری مزمن مشکوک شوید و از خرید چنان کبوتر به طور اکید خودداری کنید.

هرگز با این تصور که در درمان کبوترهای بیمار مجرب هستید، کبوترهای بیماری که ارزان فروخته می‌شوند و یا احتمالاً کسی حاضر می‌شود به رایگان آن‌ها را در اختیار شما قرار دهد را نخرید و نگیرید و به خانه نیاورید.

زیرا با آوردن چنان کبوترها به خانه، درحقیقت شما یک کانون جدی انتشار یک آلودگی انگلی یا بیماری مسری را با خود به خانه آورده‌اید و سلامت افراد خانواده و نیز گله خود را در معرض خطری بالقوه و جدی قرار داده‌اید.

در واقع هرچه شما در درمان پرندگان بیمار مجرب‌تر باشید و سواد تئوری و عملی دامپزشکی شما بیشتر باشد، این آگاهی ها به شما حکم می‌کند که از به خطر انداختن گله خود و اساساً مجاور نمودن گله یا افراد خانواده با یک کانون آلودگی بیشتر اجتناب کنید.

کبوترهایی که دچار اختلالات گوارشی؛ مثل اسهال و غیره هستند، معمولا پرهای ناحیه مقعد آن‌ها به مدفوع خشک شده یا تازه آغشته است. توجه داشته باشید که ناحیه مقعدی کبوترهای سالم تمیز است و هرنوع کثیفی این ناحیه دلالت بر وجود یک مشکل گوارشی در کبوتر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *